Frequently Asked Question
Levlista etikett
Last Updated 8 years ago
- A legfontosabb dolgok egyike: Olvass! Sok problémától megkíméled magad, ha elolvasod a levelezőlisták ismertetőjét, a Gyakran feltett kérdéseket és a rövid dokumentációt.
- Nem tanulmányi célú levelet NE írj a tanulmányi célú listákra. HIRDETÉSEKET SEM! Azért vannak a beszélgetős listák (álláshírdetésre pedig a munka@ levlista).
- A crosspost (amikor ugyanazt a levelet több(>2) tanulmányi listára is elküldöd) szigorúan TILOS!.
- Az etikettet súlyosan megszegő embereket hosszabb-rövidebb időre a levelek a küldésétől, indokolt (pl. visszaeső) esetben akár a fogadásától is LETILTJUK!
- Felesleges és helytelen nagy(>100kbyte) állományokat (csatolva vagy csak egyszerűen kódolva) küldeni a listára. Adj meg egy címet, ahol ezek elérhetők! (pl. a ceuntaur-on amit a public_html könyvtárba raksz, azt bárki elérheti a home.sch.bme.hu/~felhasznalonev címen (kapcsolódó szolgáltatás).
- Mielőtt a levelet elküldenéd, nézd meg a címzettet. Magánlevelet NE küldj listára.
- Mindig igyekezz pontosan megfogalmazni a témakört (subject)! Eléggé idegesítő, ha mondjuk csak annyi van a levél témakörében, hogy “info”. Ha tanulmányi listára írsz, akkor ajánlott a tantárgy rövid nevét említeni, pl: “[szglab1] kerdes”
- Ha aláírást (signature) illesztesz a leveled végére, akkor azt fogd rövidre! 4 sornál ne legyen hosszabb!
- Vigyázz arra, hogy mit írsz, mert sokan olvashatják! Éppenséggel a jelenlegi vagy a jövőbeli főnököd is. Jusson eszedbe az is, hogy a listákat archiválják, így azok később is olvashatóak.
- Légy óvatos a címzéssel! Más címre kell küldeni a normál levelet, és más címen kell feliratkozni valamelyik listára (már persze ha nem akarod használni a sokkal kényelmesebb webes lehetőséget). A fel- es leiratkozó (subs – unsubs) üzeneteket mindig a megfelelő címre küldd!(sympa [AT] sch [dot] bme [dot] hu)
- Amikor levelet írsz, ne siess, fogalmazz világosan! Vigyázz a helyesírásra és a helyes fogalmazásra! Mielőtt elküldenéd, nézd át alaposan, javítsd ki a betűhibákat! Lehetőleg kerüld a hetyke stílust, és ne használj indokolatlanul zsargont! Ne írj semmi olyasmit, amit szóban nem mondanál el, vagy levelezőlapon nem küldenél el!
- Légy tömör anélkül, hogy túlságon rövid lennél! Amikor egy levélre hivatkozol, csak annyit idézz az eredetiből, amennyi ahhoz kell, hogy érthető legyen a válaszod, és ne többet – de annyit feltétlenül! Rendkívül rossz szokás idézni az egész szöveget a válaszban. Viszont az is kellemetlen, ha az olvasónak kell kitalálnia, hogy miről is van szó.
- Egy fontos szabály: légy megfontolt a küldésben és engedékeny a fogadásban! Ne küldj indulatos leveleket még akkor sem, ha provokálnak! Legalábbis aludj egyet, mielőtt választ küldenél egy ilyen levélre!